Merila za uvrstitev na mednarodna tekmovanja iz fizike
Opisana merila veljajo za uvrstitev na navedena tekmovanja v tekočem šolskem letu.
Merila za uvrstitev v olimpijski ekipi
Mednarodnih tekmovanj iz fizike se udeleži do osem tekmovalcev, ki imajo največji seštevek točk z državnega tekmovanja (vse dosežene točke v skupini III, oziroma polovica doseženih točk v skupini II) in izbirnega tekmovanja. Končni seštevek točk se zaokroži navzgor na celo število točk. V primeru slabega uspeha na izbirnem tekmovanju lahko državna tekmovalna komisija uvrsti v olimpijski ekipi manj kot osem tekmovalcev.
V primeru, da so vsi uvrščeni tekmovalci istega spola, se namesto zadnjega tako uvrščenega tekmovalca mednarodnih tekmovanj udeleži tekmovalec nasprotnega spola ob dodatnem pogoju, da je razlika doseženih točk med njima največ dve točki.
V ekipi za Mednarodno fizikalno olimpijado (MFO) in Evropsko fizikalno olimpijado (EFO) se prej izbrani tekmovalci razporedijo po naslednjih pravilih:
- Dva najvišje uvrščena tekmovalca se udeležita obeh olimpijad.
- Vsak naslednje uvrščeni tekmovalec po vrsti izbere, ali bo v ekipi za MFO ali za EFO.
- Če se iz kakršnega koli razloga kateri od prvih dveh uvrščenih tekmovalcev ne udeleži obeh olimpijad, se pravica do udeležbe na obeh olimpijadah prenese na naslednjega uvrščenega.
- V celotnem postopku izbiranja olimpijskih ekip ima v primeru enakega števila točk večjo težo doseženo število točk na izbirnem tekmovanju. Če sta tekmovalca izenačena tudi po tem kriteriju, o uvrstitvi v ekipo odloča žreb.
- Če je tekmovalec, uvrščen v olimpijsko ekipo za fiziko, uvrščen v več olimpijskih ekip, se vodje ekip skupaj s tekmovalcem odločijo, v katero oziroma katere ekipe bo uvrščen.